Epilasyon

EPİLASYON

Epilasyon, yüz ve vücudumuzun bazı bölgelerinde ki istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulma yöntemidir. Günümüzde birçok kişinin özellikle 18-25 yaş arasındaki kadınların %15’inde aşırı tüylenme söz konusudur.
Epilasyon işlemi yanlış kişilerin elinde yapılırsa; deride kalıcı izler söz konusu olabilir. Dolayısıyla işlemi yapacak uzmanın, epilasyon yöntemlerini, kılın yapısını ve evrelerini iyi bilecek tecrübesinin iyi olması gerekmektedir.

Kimlere Uygulanır?

İstenmeyen bölgelerde oluşan kıl ve tüylerden rahatsız olan, 12 yaşından büyük kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Kullanılan cihazların FDA onayı almış olması çok önemlidir.

Jelli Epilasyon

Lazer epilasyon jeli, kıl köklerini doldurarak yeni kıl oluşumunu önler ya da kıl köklerini daraltarak kılların azaltılmasını sağlar. Jel kıvamında olan sıvı, lazer epilasyon operasyonları öncesinde cilde sürülerek uygulanmaktadır. Bu sıvıyı kullanmanın amacı ise lazer epilasyon cihazı ile cilt arasında oluşabilecek sürtünmenin azalmasıdır.

Ampüllü Epilasyon

Günümüzde sıkça kullanılmakta olan ampüllü epilasyonun, kıl köklerine zayıflatıcı bir sıvının akım ile beraber kıl köklerine verilmesi ile uygulanan bir yöntemdir. Genellikle bu yöntem ciltteki ve vücuttaki çok fazla kalın olmayan kıl ve tüylere uygulanır. Sıvının bulunduğu işe ampüle benzediği için ampül epilasyonu ismi verilmiştir.

İğneli Epilasyon

Kıl köklerini tamamen yok etmekte etkili olan bu yöntem, bir iğne yardımı ile kıl köklerine akım vererek kılların kalıcı bir şekilde yok edilmesi amaçlanan bir epilasyon türüdür.

Işıklı Epilasyon

Işıklı epilasyon ışık enerjisini kullanarak, kıl köklerini tahrip etmek amacı ile uygulanır. Foto ve lazer epilasyonu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kısa sürede kesin sonuç alındığından ötürü çok fazla tercih edilen bir yöntemdir.

images